Художник от Бургас дари надпис на параклиса „Св. Пророк Илия“ преди „Мистериите на Хухла 2025“

19.06.2025
Снимка 1

За да се изографиса ликът на светеца в храма, миряните ще събират средства и на самия културен форум на 20, 21 и 22 септември.

Руси Костадинов, известен скулптор от Бургас, изработи, дари  и монтира метален надпис на параклиса „Свети Порок Илия“ на връх „Свети Илия“ над  ивайловградското село Хухла. Той го постави преди тазгодишните „Мистерии на Хухла - 2025“, които ще се проведат на 20, 21 и 22 септември.

Миналата година Руси Костадинов участва със съпругата си в „Мистериите на Хухла – 2024“, разказва Иван Бунков, инициаторът и организатор на културния фестивал – превърнал се в емблема на Източните Родопи. Впечатлен от този празник край границата, събрал под мотото „Човечност без граници“  поети, писатели, художници, музиканти, танцьори, композитори от три съседски страни. От фолклора и  Голямото Балканско хоро. От изложбите и литературните четения в селото. Пленен е от   концерта на връх „Свети Илия“ до параклиса „Св. Пророк Илия“, където Врачанската филхармония, творци от „Националния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“ и  виртуози - музиканти от България, Гърция и Турция се сляха в нощен полет „Над три реки“. Разтърсен от това велико усещане скулпторът решава да дари  надпис на параклиса в това древно място – тракийско светилище.

Отец Боян Саръев освети руините, върху които бе възстановен параклиса по време на „Мистериите на Хухла – 2001“, а епископ Антоний, сегашният Западноевропейски митрополит, освети храма по време на „Мистериите на Хухла – 2008“, но той остана неизографисан. Време е и това да се направи!

Желаещите могат да направят дарение на „Фондация „Хохла“ - основен организатор на „Мистериите на Хухла“. Банкова сметка:

BG63BGUS91601011805600, Bulgarian-American Credit Bank AD –За изографисване на Параклис „Св. Пророк Илия“.

Средства за целта можете да оставите и по време на  фестивала „Мистериите на Хухла – 2025“. 

 

Програмата на фестивала

МИСТЕРИИТЕ НА ХУХЛА – 2025

20 Септември

110 години от Първата световна война /ПСВ/:

Заупокойна молитва за загиналите  хухленски бойци в Първата световна война;

„Участието на български писатели и художници в ПСВ“ – изложба на Национален литературен музей – София;

„Родопите и Беломорието в ПСВ“ –  научна конференция с участието на изтъкнати български учени от цялата страна;

„Родопа“ – живописна изложба на колекционера Хубен Стефанов;

Представяне на „Последния войнишки император“, роман от  Костадин Костадинов.

21 септември

„Род до род – народ!“ – Родова среща в Хухла

Представяне на новата двуезична книга „Българин“ на Ивайло Балабанов;

Представяне на „Село Хухла – малко село, с голямо участие в литературата на България“ –  литературен маршрут от проекта „Живописна България“ на 14 Европейски университета;

„Хухла от античността до наши дни“ –  доклад на историка проф. д-р Камен Гаренов / отец Петър/ пред събора;

Кулинарен фестивал „Златен тиквеник“;

Възстановка на бойни действие от Първата световна война;

Изложба на оръжия от ПСВ;

„Род до род – народ!“ – концерт на Националния фолклорен ансамбъл „Филип Кутев“ и връчване на награда „Почетен селянин на „Мистериите на Хухла“.
 
22 септември

Екскурзия по „ Пътя на мистериите“ до археологическите обекти край Хухла 

 

 

Информация: Катя Стайкова, 0886 300 333, katista@abv.bg

 


 

© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics

    Българска култура, комикси, художници, изкуство

Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.