Село Холивуд, изработено от целулоид и Деветото изкуство като част от науката за книгата и печатното слово
20.01.2025
Село Холивуд, изработено от целулоид и символ на 20 век, тези дни изгоря! Близо 100 години диктувал норми, модерната женска линия и вкусове. Символ на 21 век вече е Деветото изкуство, което е истинската къща на идеи. В новата технична ера то ще си вземе накуп неизплатените си хонорари от авторски права, за столетието, през което е било изцеждано като лимон.
Деветото изкуство е част от науката за книгата и печатното слово.
В края на 19-ти и началото на 20-ти век, когато на репродукционните възможности на полиграфията започва да влияе киното, се формира особен тип динамично сюжетно-зрително повествование, което вече е комиксът или романът в картини в съвременния си вид.
Вестникът и киното са помощни изкуства на Деветото изкуство. Например текстът във вестника може да има отношение към рисунката, но се отличава с по-голяма повествователност и е водещ. Вестникът разчита преди всичко на читателя, а романите в картини и комиксите – на зрителя. А разликата между Деветото изкуство и филма е подобна на разликата между писмения и говоримия език. Техниката на романите в картини комикси ни връща във времето, когато между графиката и фотографията е ставала своеобразна размяна на ролите – фотографии, конкуриращи се с художествени картини и графики по вестници, даващи зрителна информация за текущи събития. Живописта и графиката притежават свои средства за придаване на движения – сглобяват различни фази в един зрителен образ. Тъй като фотографията не притежава тези средства за движение, тя не се нуждае от илюзия за движение, а от реално такова и подхожда повече за направата на кино-филм.
Деветото изкуство е дете на масовата преса и масовото книгоиздаване, но е тясно свързано с киното. Още в първата кинопрограма на откривателите на това изкуство – братя Люмиер, се появява комическата сценка ”Полетият поливач” – тя е оживяла в движение комикс история. Изследователите на киното признават, че авторите на филми често, вместо да си блъскат главите в търсене на сюжети и трикове, отварят някой роман в картини или комикс. И днес Холивуд закупува от издателство „Марвел” - т.нар. „къща за идеи”, основата за свои филми. Киното се реваншира като обогати културата на деветото изкуство, но чрез договори за сътрудничество и взаимно подпомагане, чрез закупване на авторски права и пр..
Коми кон събитията бяха съобразени за извършване на законни художествени дейности и регулират отношенията между автори, изкуства, институти, бизнеси и пр., със закрила на авторското право. Всички опити в България за подобни инициативи, са наивни и без ефективност. По мое мнение, защото организаторите не са обучени и неразбират същността на подобни събития, но са поставени нескромно на ръководни постове и правят каквото си искат.
Романи в картини и комикси, те са знаци и разказват за нещо – те са език. Те са един всеобщ език, способ да се пишат и изобразяват мисли, така, че да бъдат ясни за всекиго при различията на езици. Романите в картини и комикси са езика който е в основата на интернет връзки.
Всемирен език в някои отношения е френският – в дипломацията, английският – в търговията и техническите науки, немският във философията и филологията. Но и руският и италианският не падат по долу в поезията и т.н. Всемирен език с международна роля е езикът на жестовете, но той е крайно беден.
Не е тук място да се изброяват видовете писмени знаци: условни, за времето, маркировки на стоки, битови символи, пътни знаци, информационни, опознавателни, сервизни, химически, математически и пр. докато стигнем до пиктограмата и иероглифното писмо. И точно тук е малкото камъче което кола преобръща – Иероглифното писмо за разлика от другите знаци, означава да се възкресят учените касти от старо време и науката ще бъде затворена, не само за масата, но и за интелигентите които са от друг научен стрък.
И тъй като при пиктограмата един и същ знак може да има разни значения в зависимост от контекст, решаването на сложните съвременни проблеми в културата, не са за хора които искат да правят забавно изкуство.
Пиктограмата е стилизиран знак за обозначаване на предмети и хора. Когато такива знаци се комбинират за да изразят някаква мисъл, образуват идеограма. Египетските иероглифи също са пиктограми. Образната писменост е особено полезна в страни където не знаем езика.
Езикът е средство да се изразява мисълта, но тъй като тя е необятна, от това произлизат разните способи на изразяване на една и съща мисъл.
В статията интервю „ На земята ще останат само пет езика”(за вестник „Марица” през 2008 г.) съобщих, че въпросът за всемирен език е въпрос за световна власт и влияние.
За преобладаването на един светски език, ще има такава борба, каквато има за земя, за търговско или религиозно влияние. Ще се наложи за световен езика на този народ, който има най-много земя и най-голяма военна сила. Днес се вижда предимно борбата на английския език с руския език. Но има и други – напр. в миналото латинския език беше наложен като светски в голяма част от земята, като унищожи някои регионални езици. Има научно мнение, че за цивилизацията на Европа са достатъчни – френски, немски, английски и италиански. Има опити и за хомункул езици – напр. смесен китайско-руски за търговски отношения. Но това са развалени езици и грозни, макар, че са живи и естествени.
Езикът е живот и растеж, не е възможно да бъде измъдрен чрез студено пресмятане от бюрократични интереси.
Когато се дават помощи за развитие на нови форми на обучение и за нови модерни предмети, необходимо е да се внимава да не са пръскат средствата без ефективност: Кой ще преподава, какъв опит има, как ще преподава (предмет който не е практикувал), защо ще се преподава, къде ще се прилага, има ли дадения учебен предмет написани - теория и учебни помагала, и т.н.. Т.е. необходим е контрол от гилдията, отговаряща за дадено изкуство, за да не би да се злоупотребява и измамва народа. Деветото изкуство също си има свое развитие, граници и свой поглед, различен от езиците на другите изкуства.
Автор: Георги Чепилев
Илюстрацията: Страница от "Чуден свят" .
►
Георги Чепилев: "Изкуството на комикса"
History of Bulgarian comics - Plovdiv 2019
Онлайн уроци "Чудният свят на комиксите"
Визитна картичка на Диаскоп
Благодарствено писмо

© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics
Българска култура, комикси, художници, изкуство

Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.