Объркани понятия или до какво води липсата на защита на авторски права в Деветото изуство
20.12.2024
По повод 120 години от рождението на Стоян Венев 1904-2024
Макар и нескромно ще кажем, че Дружество „Диаскоп” си знае цената. За да докажем това мнение, ще пресъхнем водата от езерото, та да няма богат улов. Нали плагиатството също е кражба, затова решихме важните изследвания да не се публикуват в тези неподходящи у нас условия. Но ще продължим със споделяме архивни материали от нашите публикации, които ще се избират тематично според актуални в момента забелязани чужди „вдъхновения” като отпечатък из нашата работа.
Беше време, когато политическите водачи у нас се ценяха по техните високи духовни качества: светъл ум, силна воля и непокварено сърце. В такива водачи народът имаше доверие, слушаше ги, уважаваше ги и вървеше след тях. Тогава народът беше по-доволен и щастлив, защото общите работи отиваха на добро. А щом общото добрува, не ще съмнение ще са добре и единиците. Напредъкът на един народ, може да се обезпечи, когато авторитетът на силната, добросъвестна и родолюбива личност, повикана да ръководи, се постави по-високо от волята на масите, които са водени.
Минаха обаче години, промениха се хората и понятията. Демокрацията не признава преклонение пред авторитета на отделна личност. Народът управлява и той е всичко – това е девиза. Народът избира своите водачи и те трябва да го слушат. Водачите управляват, но народът диктува, водачите трябва да изпълняват, иначе – долу водачите!
Но как може народът в своята цялост да диктува и как могат водачите да го слушат – това на никой не е ясно, нито пък някой се опитва да си обясни. Наивни работи!
За всеки политически водач – народът, това са хората от неговата партия. И за да запази поста си, той трябва да слуша и изпълнява което те намират за най-добро.
И докъде се стига по този път?
Стига се до там, че когато водачите искат да назначат лица на едни или други важни обществени или държавни постове, тези лица трябва да бъдат посочен. И тук именно става сблъскване на множество интереси и преплитане на сметки и съображения от личен или обществен характер.
Започват се спорове и приказка на разни езици, разпалват се страсти, стига се дори до побоища, за да се наложи кандидатурата на тоя или оня. Обикновено празният шум и скандалите завършват с компромисни решения, за да не се угоди нито на едната, нито на другата от спорещите страни. И по този начин важните служебни постове често пъти се заемат не от най-достойните личности, с които разполага една или друга партия.
Всички заедно или всеки по отделно искат да подчинят на своите желания или погрешни разбирания, волята на водачите.
Но (има ли „но”, не е хубаво), това са объркани понятия за обществения ред.
От тези объркани понятия в България, творците на девето изкуство са без авторски права и закрила, защото са в неравностойно положение по причина на липса на Законова уредба в българското законодателство.
Обидно е за художествения труд да няма държавни указания за права и задължения, при тази обичана из целия свят професия. Колко жалко е когато се разглежда новата обемиста книга „Прилагане на Европейската класификация на уменията, компетентностите,квалификациите и професиите в България”. Срещат се регламенти за врачки, гледачки, леки жени и какви ли не измислени професии – какви тарифи и данъци се полагат или дължат и пр.
Но Деветото изкуство е дадено осреднено, кой къде му е кеф да се занимава.
Интересно как в Брюксел работи музея на деветото изкуство, след като у нас няма такова нещо, как в много европейски страни има държавна помощ и поощрение, докато в България се правят подходящи условия за финансиране на видео игрички, но е извънредно усложнено за реализация на романи в картини и комикси?
Деветото изкуство влиза в рая при другите осем изкуства, чрез ЮНЕСКО през 1964 год. Издателството за комикси „Марвел”, се нарича къщата за идеи. Как без законови постановления, тази творческа индустрия ще управлява космически приходи? Вижте преди години студио „Дисни” за каква сума закупи права за ползване на герои от „Марвел”. Как в България ще се сключват договори между посредник, писател и художник, за уточняване на авторското право, как ще се оценя финансово художествената работа и т.н. неуредици. Казват в мътна вода, голяма риба се лови, а в комикса има дикиш.
Макар и нескромно ще кажем, че Дружество „Диаскоп” си знае цената. За да докажем това мнение, ще пресъхнем водата от езерото, та да няма богат улов. Нали плагиатството също е кражба, затова решихме важните изследвания да не се публикуват в тези неподходящи у нас условия. Но ще продължим да споделяне архивни материали от нашите публикации, които ще се избират тематично, според актуални в момента забелязани чужди „вдъхновения” като отпечатък из нашата работа.
Ако сме вдъхновили подрастващи за творби, а не с цел лична финансова или друга изгода, както още преди повече от 10 години сме съобщили, ние ще се радваме и поощряваме тяхното обучение. Но тези архивни публикации ще посочват опитите за спекула, заради липса на интелектуална закрила в творческия труд на българските творци на девето изкуство.
Започваме в края на 2024 год. интересни статии, доста популярни от преди около 6 години, написани по специално и любезно възложение. С радост работихме с този колектив! Тези статии са изградени не само от лична художествена практика в списание „Чуден свят”, но и от абзаци на много по-отдалечени във времето статии от членове на нашето дружество. Ако някои се почувстват засегнати с нещо, молим, така както преди години, помолихме чрез в-к „Марица”, някои амбициозни автори, да ни покажат техните публикувани изследвания, за да сравним времето на издаване, както и разсъжденията. Ако сме сгрешили и разберем, че има подобни изследвания, преди нашите и сме ползвали нещо незаконно, ще се реваншираме.
И въобще кой трябва да дава в България правоспособността за научна работа в областта на Деветото изкуство? Колко професора са необходими при другите специалности за да се назначи специалист? И защо при Деветото изкуство в България да няма подобни изисквания и професионално развитие?
Ето някои публикации, които е редно да са в защита на авторското право. Те са изследвания на Дружество „Диаскоп”, показващи безплатно, насоки за желаещите да научат основите на фантастичния комикс. Не сме длъжни да обясним, защо тези теми сега отново се напомнят. Някои ако имат съзнание, те си знаят. Но има си крушка опашка, казва народа!
КОНСПЕКТ "ПРАКТИЧЕСКИ ТЕМИ ЗА ФАНТАСТИЧНИ КОМИКСИ"
https://www.diaskop-comics.com/article.aspx?id=6204
"ВЪВЕДЕНИЕ В МОДЕРНИЯ БЪЛГАРСКИ ФАНТАСТИЧЕН КОМИКС"
https://www.diaskop-comics.com/article.aspx?id=2058
"НАСОКИ ЗА ИЗГРАЖДАНЕ НА КОМИКСИ ЗА КОНКУРСИ И ИЗЛОЖБИ"
https://www.diaskop-comics.com/article.aspx?id=2061
"НЕОБХОДИМОСТ ОТ ПРАВИЛНИК ЗА ОЦЕНКА НА БЪЛГАРСКИ КОМИКС ТВОРБИ"
https://www.diaskop-comics.com/article.aspx?id=2043
В следващия архивен спомен, определен за през Новата 2025 год., ще покажем една идея родена през 2012 година, от приятелството между Георги Чепилев и свещ. Васил Цветков. И двамата ентусиазирани от девиза „Какво можем да направим за България и как да бъдем обществено полезни на своя роден град”. За съжаление, остана само идеята в един проект от 2019 год., наречен „Екселсиор”- да се покажат чрез комикси типажи и сцени от историята на град Пловдив. Отец Васил беше много добър човек, добър гражданин и голям познавач на антикварните ценности.
Третия архивен спомен, ще е на тема „За езика на деветото изкуство”- това са изследвания, публикувани още през социализма, с цел деветото изкуство да се оформи със своя наука. От 1987 г. до днес, тези издадени материали се допълват. Не е забранено да се ползват мисли от тях, но считаме, че трябва да е законово – много е лесно или с молба за разрешение, или да се посочва цитата, автора и изданието…
Накрая ще споделим и „най-кратката и по-най-кратката история на българския комикс”, където е направен преглед – схема за историческото му развитие и изброени имената на авторите с техните произведения и изданията (публикувана м. май 2011 г.). По тази тема имаме и документ, чрез който във взаимно споразумение се е стигнало до идеята за такава публикация на развитието. Той се показа на изложба през 2020-21 г. и се спомена за него по телевизионно предаване. Документът е подписан през 2007 година и е уникален, защото не може да се фалшифицира, тъй като едната от страните на договора след три години от датата, не е между нас.
Дружество „Диаскоп” има извънредно голям архив, разпределен между знайни и незнайни негови членове. Всичките наши твърдения имат богати доказващи материали.
Пак ще кажем, че желаем да сме обществено полезни, особено на своя град, но няма подходящи условия у нас за любимото ни изкуство!
Георги Чепилев
►
Георги Чепилев: "Изкуството на комикса"
History of Bulgarian comics - Plovdiv 2019
Онлайн уроци "Чудният свят на комиксите"
Визитна картичка на Диаскоп
Благодарствено писмо
© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics
Българска култура, комикси, художници, изкуство
Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.