Комиксите в класната стая: За обувките, за идиотите и за грешните стъпки в обучението
19.12.2024
„Събуй си обущата от нозете, защото мястото, на което стоиш, е земя света”. Тази картина изобразява момент в който св. прор. Моисей сваля обущата си, защото трябва да е чист от грешки. Какво означават стъпките в изобразена сцена, вижте смисъла от прекрасния класически български комикс! Обувки са изобразявали някои именити творци: Ван Гог, Анди Уорхол, дори един велик режисьор дава съвет на учениците си – така да заснемат обувките си, че на другата сутрин, ако ги блъсне кола, те да останат с тях в историята на киното. Това дава повод да се каже, че не е правилно да се наричат степените в обучение с думата стъпки, т.е. грешки. Бебето, като прохожда, му правят питка, за да не се спъва, да не прави само проба-грешка. То не може да постигне изведнъж походката на морския вълк!
Преди края на живота си именитият руски художник Левитан изпаднал в меланхолия. "Де да можех да съчетая житейския си опит с вашата младост, казвал той на учениците си, но аз съм стар галош за нищо не годен!" Но учениците му възразили че обувките ярко горят като фойерверки. "Да, да, прекрасно горят но страшно вонят", съгласил се художникът.
Някои ще кажат – защо, нали училището е да се преподават знания? Наистина се е водил спор за задачата на училището. Едни мислят, че то е да преподава само знания, а други – освен това и да възпитава.
Всъщност този спор е неоснователен. Училището трябва и да възпитава, защото децата от ранна предучилищна възраст до 22-25 години прекарват голяма част от живота си в разните степени – детска градина, прогимназия, гимназия, университет.
И ако училището не смята да възпитава, кога ще бъде възпитан младия човек? Възраженията, че има и други фактори на възпитанието – семействата, обществото и др, такива възражения нямат решаваща стойност, защото са резултат на едностранно мислене. Училището не е второстепенен фактор в делото на възпитанието. Но то има всички условия да бъде най-важния и най-решителния.
Нали ме разбирате? Думата и примера на учителя са много важни. И запомнете – училището трябва да възпитава не само заради самото възпитание, но и в интереса на самото образование.
За да се проведе едно организирано и регламентирано общонародно възпитание, та да се направят децата и учени, и възпитани – внимавайте да не правите грешни стъпки.
По-подходящо е заглавието за учебника на началната степен в комикс обучението да бъде „Рисуване на комикси за идиоти”. Да се припомни, че думата „идиот” означава неук, човек, който не е грамотен. Тогава ще стане такова работно заглавие „Комикс грамотност”.
Весели празници!
Георги Чепилев
Виж и тук
►
Георги Чепилев: "Изкуството на комикса"
History of Bulgarian comics - Plovdiv 2019
Онлайн уроци "Чудният свят на комиксите"
Визитна картичка на Диаскоп
Благодарствено писмо
© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics
Българска култура, комикси, художници, изкуство
Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.