Откази, мълчания, бездействие: Деветото изкуство е самостоятелно изкуство със свой език, история, теория, стилове и жанрове, но не съществува в регистъра на Министерството на културата

25.11.2024
Снимка 1

От 40 години и повече дружество "Диаскоп" е молило, протестирало и водило упорита борба против факторите, които лишиха българското девето изкуство от равностойно положение с другите изкуства, за да не съществува в регистъра на министерството на културата.

Ала всичко е било напразно, понеже никой от народните избраници, които ръководят съдбините на българския народ, никога досега не се изказа в Народното събрание, че в другите държави освен самостоятелно изкуство, равнопоставено на останалите, романите в картини и комиксите имат свои специализирани училища и освен това - образувани кръжоци в начални и гимназиални училища.

Големи томове биха образували писмата, изложенията и енергичните протести, с които дружество "Диаскоп" в продължение на половин век е обсипвал разните бюрократични канцеларии у нас и при разните правителства - всички откази и мълчания, бездействие, са предоставени като документи на млади автори за евентуални доказателства в бъдеще.

Изглежда, че малцина у нас знаят, че причината за неравностойното положение на българското девето изкуство е в българското законодателство. Може би и министрите на културата и социалният министър, както и екипитеq творящи професионалните класификации, да не са знаели, че от 1964 г. съществува самостоятелно девето изкуство?

Умишлено или не, народните избраници лишават нашите училища и художествена сцена от модерно, силно въздействащо изкуство, което ентусиазира младежта към високи стремежи.

В сегашните закони, по непонятни причини, българските таланти нямат право да кандидатстват по културни програми (заради липса на регистрация на такава професия). Те са лишени от възможност и да преподават българската традиция, както и да е показват на международна сцена. Принудени са да не бъдат добри граждани и, ако творят, да са в сивия и черния сектор. Да не плащат осигуровки и данъци. В такъв случай е безсмислено да се стремят да образуват сдружения, институти и въобще да печатат свои творби, да изнасят доклади и уроци, както и да представят страната ни ( може само като индивидуално участие, но не като български състезател).

Взимайки предвид, че българското девето изкуство ще се окаже заклещено между два закона, трябва да се предупреди, че това ще бъде печален факт за картинно научното и морално повдигане на учащата се младеж. Знае се от баснята за насилието на заека върху заклещената лисица. Затова ли досега се избутва с лакът времето за узаконяване на българското девето изкуство? За да бъде унищожена паметта и българската традиция в тази културна област ли?

Ще направи отрадно впечатление, когато някой ден евентуално чуем новината или я прочетем: Както всички знаят, по-миналата седмица в няколко заседания на Народното събрание, министри и народни представители, за радост на всички, казаха хубави думи по въпроса за неравностойното положение у нас на деветото изкуство. Надяваме се, че при нашия днешен министър ще имаме радостта и щастието да видим романите в картини и комиксите, законово регистрирани и легално влезнали в един астрален шенген. Деветото изкуство не е секция към други изкуства, а е самостоятелно изкуство със свой език, история, теория, стилове и жанрове.

Георги Чепилев

Георги Чепилев: "Изкуството на комикса"

History of  Bulgarian comics - Plovdiv 2019

Онлайн уроци "Чудният свят на комиксите"

Визитна картичка на Диаскоп

Благодарствено писмо 

 


 

© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics

    Българска култура, комикси, художници, изкуство

Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.