Джихан Ел-Тахри и Радостин Седевчев са "Спътници в историята" в СУПЕРПОЗИЦИИ #3
26.09.2024
Институт за съвременно изкуство – София представя
SUPERPOSITION / СУПЕРПОЗИЦИИ #3
Living Together / Живот заедно
Куратори: Катя Ангелова и Лукреция Чипители
Изложба "Спътници в историята"
Джихан Ел-Тахри (Египет/Франция) и Радостин Седевчев (България)
28 септември -25 октомври 2024
Откриване: 27 септември 2024, 18.00 - 20.00 часа
Галерия ИСИ-София | бул. Васил Левски 134
►
Третата глава на Живот заедно (Living Together), озаглавена Разказване (Narrating), разсъждава върху концепцията за общност през гледната точка на общности, които се невидими и чийто глас не се чува.
За нас „заедно“ означава да изграждаме съюзи с групи, чиято история остава невидима и неразказана. Актът на разказване е неразделна част от нашия опит като човешки същества; той е полето на нашите съюзи, пространството, където можем да седнем заедно, докато разказваме,
слушаме и се учим.
Втората част от третата глава на Живот заедно - Разказване в галерията на ИСИ-София представя изложбата Спътници в историята на Джихан Ел-Тахри (Египет/Франция) и Радостин Седевчев (България).
Джихан Ел-Тахри © Artist/ ICA -sofia
Работата на двамата артисти: Джихан се занимава с материалността и движещите се изображения, а Радостин се фокусира върху намирането и разработката на различни архивни материали, документи и дневници, е резултат от съвместната им резиденция в София през лятото на 2024 г. Те имаха възможност да разсъждават върху понятието за разказ, изхождайки от индивидуалните си артистични интереси и методологии. Работейки заедно, те развиха специфичен подход и създадоха обща концепция и творческа процедура за съвместната им пространствена интервенция в ИСИ - София. Резултатът е сложна инсталационна среда, в която множество различни елементи проследяват една история, която е едновременно индивидуална и колективна, транснационална и общностна, глобална и невероятно локална.
Спътници в историята започва с неочакваното откритие и закупуване на пътен документ с печати от 90-те години на миналия век на Битака в София. В него собственикът му е идентифициран като египтянин и студент. Този документ се превръща във фокус на спекулации както за Историята, така и за индивидуалните истории, като същевременно се превръща в първа стъпка от концепцията за нова творба, специално замислена и произведена от художниците за пространството на галерия ИСИ-София. Документът не е действителен паспорт, а по-скоро документ за самоличност, позволяващ на определени хора (в зависимост от техния произход и статут) да пътуват до определени страни през определени десетилетия на XX век. Това и реалното присъствие на документа в изложбеното пространство обаче не са задължително взаимно обусловени. Всъщност самият факт на съществуването на този документ за самоличност в София е първоначалният детонатор на поредица от открития, връзки, реинтерпретации и фантазми, които карат Седевчев и Ел-Тахри да разработят сайт-спесифик инсталацията Спътници в историята като пространствен разказ.
Радостин Седевчев © Artist/ ICA -sofia
Така че художниците проследяват както движението на студента из България, Египет и Палестина, така и начина, по който неговите пътувания резонират в световната история на деколонизацията на Глобалния юг, съюзите на Третия свят, движенията за солидарност, отношенията между необвързаните страни и Студената война. „Каквото и да се съчинява, то неизбежно е проекция на социални и политически ценности, колкото и да е въплъщение на структурните реалности на деня“, по думите на Кристина Хури и Раша Салти, с други думи, солидарността се определя от епистемологиите, онтологиите и методологиите, които човек обитава.
Спътници в историята e сложна мозайка, която води зрителя към прозрения за един интензивен момент от световната история, когато сътрудничеството и съюзите са били ключови елементи за формирането на бъдещето на много деколонизирани страни от Африка, Азия и Латинска Америка, като в същото време те са били и ключови фактори в политиката на много европейски страни, разделени от Желязната завеса. Това е история за другарство, за споделяне на ценности и идеи, за утопични мисли за възможното бъдеще. Това е алтернативна история, породена от движения, щедри ангажименти, участие и обмен, мрежи на солидарност или забравени истории. Тя резонира с глобалните движения и студентските лагери от 2024 г. - знак на солидарност с хората, подложени на неоколониално унищожение и геноцид.
Инсталация от изложбата Суперпозиции #3, фотография © ICA-sofia
СУПЕРПОЗИЦИИ ТРИ се организира от Институт за съвременно изкуство – София, с финансовата подкрепа на Национален фонд „Култура“, по програма „Създаване“ и Общинска охранителна фирма „Егида – София“ ЕАД.
Рене Георгиева, координатор Superpositions
+359877474483
renee.georgieva@gmail.com
Повече за цялата програма на: https://ica-sofia.org/bg/
Информация: Национална галерия, Отдел "Връзки с обществеността"
Заглавно изображение: Инсталация от изложбата Суперпозиции #3, фотография © ICA -sofia
© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics
Българска култура, комикси, художници, изкуство
Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.