Хитър Петър пред Европарламента на тема „Основи на бъдещата идеална държава”
30.04.2024
Идея за сатиричен комикс.
Анализ на видени и чути мнения, аргументи и разни слухове от Хитър Петър – български журналист.
„След свършването на войната и всемирния трус само България ще има правителство и нечувана реколта…”
Прогноза на дядо ми Петра
В Русия християнството е въведено официално през 988 г. в региона на Киев. В Киев вече е имало една църква с български свещеници. Княз Владимир заповядал да се проучат различни религии и пратениците му се впечатляват от служба във византийската църква на Свещената Мъдрост. На Балканите още от древноримски времена също съществува църква „Св. София” - в днешния град София. В биографията на равноапостолния св. Кирил четем, че на 7-годишна възраст той е избрал св. София (Небесната Мъдрост) за свой духовен помощник. От Нея се предава нов импулс за пътя към културата на сърцето (Средец). Нека тръгнем по този път.
Когато днес се разгледа с окото на специалист „Народният дворец на културата” в гр. София, се забелязва, че е в индийски стил. В Индия през вековете се е оформила особена архитектурна система въз основа на родоплеменни отношения и кастови различия. Градът е разчленен на части (райони), в които жителите са разпределени в зоните не според индивидуалност, а по групи. Групи от една каста, или професионална, или обща религия, общ етнос и пр. Тези административни райони имат фиксирани граници. Тези райони се разделят второстепенно от улици с много жилищни образования, които също се разчленяват на по-малки жилищни кутийки. Последните също са изолирани една от друга със стени и врати. Второстепенното разделение се нарича по индийски Мохалла, което е вид крепост на вътрешно укрепен град. Окръжено е със стени и врати и е недостъпно за хора от друга каста или вяра. Селският мигрант, като напусне жп гарата, отива в своята мохалла. Всяка има свое наименование по вид на занятия (напр. на търговците) и старейшина. Управлява се от градски съвет (по точно по функции подобно на селски съвет). Определени са правила за обществено и лично поведение, следи се и за приложението им в живота. На грижите на съвета са сираците и инвалидите. Във всяка такава административна територия има храм, пазар, училище и т.н. От уличната гледна точка, за случаен посетител изглежда безлюден квартал, но зад стените сред зеленина и басейни във вътрешните дворове кипи живот.
Може да се обобщи, че в съвременна Индия едновременно със стремежа към национално единство, се е проявила тенденция за самоопределяне на групи от различни националности и развитие на регионални особености в художествената и строителна култура.
Преди да се направи предложение за хармонично разделяне на сфери в обществото, така че „крава да пасе с мечка… и лъвът да яде слама като вола”, ще се разгледат икономическите модели и стандарти на отношения през вековете. Започвайки от запазилите се начални форми на предпаричния стадий, от които се развили системата на паричното стопанство и се стига до днешните цифрови пари.
Устройството на рационален държавен строй зависи преди всичко от ясното разбиране на основните положения, към които трябва да се приспособи управляемата машина. Техниката на такова управление се разработва от специалисти, то е предназначено за определено време и определено място. Като се има предвид тази гъвкавост, трудно и вредно е технично да се изобретява предварително. Но насоката на държавния строй задължително трябва да бъде проектирана предварително.
Държавата е цяло, обхващащо всички свои организации и съвкупности от хора. Тя е нищо, ако не отчита конкретни хора и конкретни дадености. При нея не важи подмяна с отвлечени и фантастични данни. Но държавата няма да бъде реалност, ако изцяло пасивно се определя само от конкретните хора, без да има насочващи обществени сили - и бюрократиченият абсолютизъм, и демократическият анархизъм еднакво унищожават държавата.
Да се изгради рационална държава означава да се съчетае свободата за изразяване на дадените сили на индивидите и групите с необходимостта да се насочи цялото към задачи, които стоят над индивидуалния интерес и правят история.
Различни видове представително управление се опитваха да решат този основен проблем при изграждането на държава чрез компромиси, отстъпки и съкращения. Така възникват отслабени форми на държавност с незавършени прояви на индивида и отделните групи. Такива компромиси водят до разпадане както на индивида, така и на държавата. Правилното решение, напротив, може да се получи само при разделяне на сферите.
Ето моят поглед по тази най-важна задача.
(следва)
Първа част тук
© Диаскоп Комикс - Diaskop Comics
Българска култура, комикси, художници, изкуство
Редакцията на "Диаскоп" изказва благодарност на своите сътрудници, които редовно изпращат информация първо при нас! Редакцията с отговорност оформя материалите и ги публикува. Препоръчваме на всички колеги, които желаят да популяризират информацията и вземат назаем съобщения, да поместват линк към първоизточника.